Google, ABD’deki Protestolar Sebebiyle Android 11 Tanıtımını İptal Etti

Android 11 3 Haziran’da başlaması planlanan lansman etkinliği iptal edildi. Google bunu gecikme olarak nitelendiriyor. George Floyd’un bu hafta başında ırkçı bir polisin elinde katledildi. Ancak gerçek şu ki, Google’ın lansman için ne gibi planları varsa, tahrik edilen kesimin yaptığı protestoların gölgesinde kaldı. Google, protestoları gecikmenin nedeni olarak açıkça adlandırmasa da, aşağıda gömülü olan tweet’in manası açık.

Google, iki ay önce çıkan koronavirüs pandemisi nedeniyle Android 11 ilk kez resmi tanıtımını yapmak için ayarlandığı Google I/O’yu kapatmak zorunda kalmıştı. Şu anda bu ülkede meydana gelen çok büyük olaylar ışığında küçük görünse de, Google’ın 2020’deki iptalleri gerçekten emsalsiz. Sandy Kasırgası yüzünden 2012’de Galaxy Nexus’un lansmanını iptal ettiğinden beri şirketin lansman planlarında büyük bir kesinti olmadı. 2020, Sandy dönemi ile benzer hatta daha sıkıntılı -bilhassa Google için- olacak gibi duruyor.

Google, Android 11 Beta Tanıtımı şu anda tamamen belirsiz. Bu yüzden yeniden hangi tarihlerde olabileceğini düşünmeye ve spekülasyon yapmaya meyilli değiliz. Ayrıca, birkaç hafta önce Google I/O olarak duyurulmuş olması büyük ölçüde gecikmiş olduğu göz önüne alınız. Zaten önemli ölçüde gecikmiş bir telefon olan yaklaşan Pixel 4a’nın lansmanı için bunun ne anlama geldiği henüz belli değil. Daha fazlasını öğrendiğimizde, öğrendiğimizde sizi bilgilendireceğiz. Sncak şimdilik Android 11 muhtemelen en acil endişe değil. Google her şeyin -her zamanki gibi- görünmesini istemiyor. COVID-19 salgını bitmedi.

Android 11 Tanıtımı Geciktiren Protestoların Mahiyeti Nedir?

ABD bazı yoğun ve tartışmalı sorunlarla boğuşuyor.

1974 ABD doğumlu olan George Floyd, Houston’dan Minneapolis’e çalışmak için gelmişti. Conga Latina Bistro’da güvelik görevlisi olarak çalışan Floyd’un 46 yaşında olduğu öğrenildi.

George Floyd’un polise direnme görüntüleri ise sosyal medyaya damga vurdu.

Bazı görgü tanıklarının telefonlarıyla görüntülediği olayda, kelepçe takılan George Floyd’un defalarca “Lütfen, nefes alamıyorum, lütfen” şeklinde yalvardığı, bir süre sonra da hareketsiz kaldığı, ancak polisin dizini bir süre daha çekmediği görülüyor. George Floyd, dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre ensesine diziyle basmasından dolayı dakikalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve bir grup protestocu Floyd’un öldürüldüğü kavşakta toplanarak polis şiddetini protesto etmişti.

Biz de Haberjen ailesi olarak ırkçı şiddeti kınıyoruz.

Kaynak

Bir yanıt yazın